BANI to ewolucja koncepcji VUCA, pierwotnie zaproponowanej w latach 80. Zarówno VUCA, jak i BANI, służą opisaniu złożoności współczesnego świata i sugerowaniu odpowiednich sposobów radzenia sobie z nim. Co jednak czyni BANI wyjątkowym? BANI rozszerza definicję nowej rzeczywistości, dostarczając świeżego spojrzenia oraz propozycji rozwiązań, które jednostki mogą wykorzystać, aby lepiej funkcjonować w tym skomplikowanym otoczeniu.
Czym więc jest rzeczywistość BANI?
BANI zakłada, że czynniki, które dawniej charakteryzowały naszą rzeczywistość zgodnie z koncepcją VUCA, ewoluowały i stały się jeszcze bardziej specyficzne.
To, co kiedyś uważane było za niestabilne, dzisiaj przestaje być godne zaufania. Ludzie nie odczuwają już jedynie niepewności, lecz są stale niespokojni. Zamiast skomplikowania, rzeczy podlegają nieliniowym logicznym strukturom. To, co dawniej było dwuznaczne, teraz staje się niezrozumiałe.
Składające się na akronim BANI elementy to:
Kruchy (Brittle)
Współczesne systemy polityczne, gospodarcze, energetyczne i ekologiczne funkcjonują na zasadzie efektu domina. Awaria jednego elementu może prowadzić do uszkodzenia lub upadku innych, na przykład: dostawy żywności, dostawy energii, globalny handel.
Dążenie do maksymalizacji zysków często prowadzi do ignorowania kruchości systemu i wpływu podejmowanych decyzji, jak na przykład: monokulturowe rolnictwo, wyczerpywanie zasobów.
Niespokojny (Anxious)
Funkcjonowanie w kruchym świecie prowadzi do chronicznego poczucia niepokoju, co utrudnia podejmowanie decyzji i wywołuje uczucie bezsilności. Przykłady to: oczekiwanie na kolejny kryzys, bierność w działaniu, by uniknąć złych wyborów, poczucie desperacji z powodu utraconych możliwości.
Nadmierne natężenie informacji, w tym dezinformacja, nasila nasz niepokój i wymaga od nas stałej czujności, co jest wyjątkowo wyczerpujące.
Nieliniowy (Non-linear)
Dotychczasowe przekonanie o liniowych łańcuchach przyczynowo-skutkowych przestaje być trafne: małe decyzje mogą mieć ogromny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny, skutki zmian mogą ujawnić się z opóźnieniem lub być nieodczuwalne przez długi czas, jak np. skutki decyzji podejmowanych w przeszłości, takie jak globalne ocieplenie, to samo dotyczy ekonomii, systemów biologicznych, zdrowia.
Niezrozumiały (Incomprehensible)
Nieliniowość sprawia, że przyczyny zdarzeń i decyzji mogą wydawać się pozbawione sensu, a brak jasnych schematów utrudnia zrozumienie.
Należy podkreślić, że posiadanie większej ilości informacji nie zawsze oznacza zdolność do znalezienia odpowiedzi. Aktualnie często doświadczamy braku zrozumienia wielu aspektów życia.
Rozwój nowych technologii i synergia między ludzkim umysłem a technologią mogą ostatecznie doprowadzić do zrozumienia wielu kwestii.
Wszystkie te elementy wymagają nowych ram odniesienia, na których możemy oprzeć nasze działania. Jednak nie możemy zarządzać czymś, co nie jesteśmy w stanie kontrolować, a nie możemy kontrolować tego, czego nie rozumiemy.
Jeśli zainteresowała Cię koncepcja BANI, FIG Polska przygotował specjalne szkolenie dedykowane temu tematowi:
Trening umiejętności menedżerskich w świecie BANI dla Zarządów, Dyrektorów i Top Managementu
Cele szkolenia i korzyści oferowane jego uczestnikom obejmują:
- Rozwinięcie umiejętności szybkiego dostosowania się do zmieniającego się otoczenia biznesowego oraz zrozumienie przejścia do świata BANI.
- Zrozumienie roli elastyczności w procesach decyzyjnych poprzez zdolność radzenia sobie z niepewnością i brakiem kompletnych informacji.
- Inspiracja i inicjowanie innowacyjnego myślenia w celu generowania nowych rozwiązań.
- Zwiększenie efektywności i skuteczności własnych działań.
- Doskonalenie umiejętności komunikacji w zmiennych warunkach.
- Budowanie skutecznych relacji z zespołami w dynamicznym otoczeniu.
- Kształtowanie zdolności zespołu do adaptacji i wspólnego radzenia sobie z niepewnością.
- Rozwijanie przywództwa sprzyjającego zmianom.
- Kształtowanie postawy proaktywnej i obiektywnej.
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów na temat naszego szkolenia, skontaktuj się z nami już dziś!
BANI dla zarządów, dyrektorów i Top Managementu
Francuski Instytut Gospodarki Polska
W ciągu 27 lat zbudowaliśmy silną pozycję w strategicznym doradztwie biznesowym i edukacji dla TOP Managementu. W gronie Klientów mamy 31 000 reprezentantów kadry zarządzającej z ponad 2000 firm, w tym 60% z listy TOP 500 największych przedsiębiorstw w Polsce.